środa, 17 października 2007

YUI rywal GWT?

Google udostępniło programistom Google Web Toolkit (GWT), framework do szybkiego i przyjemnego tworzenia aplikacji webowych. Oczywiście słowo "przyjemnego" jest kwestią względną, ale na pewno tak mógłby powiedzieć programista Java, który stroni od JavaScriptu i HTMLa. Dlaczego? Bo w GWT nie musi stosować żadnego innego języka poza Javą. Ale czy to jest właśnie kierunek rozwoju frameworków webowych, który okaże się tym najwłaściwszym. W tym momencie ciężko przesądzić.

Zupełnie inną koncepcję proponuje Yahoo - tak, tak Yahoo też postanowiło wystawić swojego zawodnika :) Nazywa się on The Yahoo! User Interface (YUI). Biblioteka ta jest zbiorem narzędzi i kontrolek napisanych w JavaScripcie, do budowania interaktywnych aplikacji webowych. Opiera się w dużej mierze na operowaniu na DOMie, DHTMLu i AJAXie. Wszytkie komponenty dostarczane przez Yahoo są open sourcowe na licencji BSD i można ich używać do woli.

W celu zaprezentowania podstawowych możliwości Yahoo posłuże się prostym przykładem komponentu AutoComplete.

Aby w ogóle użyc kontrolki musimy załączyć do naszej strony HTML pliki CSS i JavaScript: Następnie tworzymy instancję pola AutoComplete w następujący sposób: Konstruktor AutoComplete zawiera trzy parametry:

  • Identyfikator pola typu texbox lub textarea w które użytkownik będzie wpisywał zapytanie.

  • Identyfikator elementu HTML który będzie kontenerem zawierającym wyniki zapytania.

  • Wreszcie trzeci parametr to DataSource, który będzie zawierał dane które będą zawężane przez zapytanie i prezentowane w kontenerze.

Zanim zostanie powołany obiekt AutoComplete, należy zainicjować trzeci parametr DataSource można to zrobić na trzy różne sposby w zależności od potrzeb.

Prosta tablica po stronie przeglądarki: Funkcja JavaScript, która dostarczy dane: Wreszcie najbardziej przydatny sposób pociągnięcie danych z serwera: Mam nadzieję, że przykład ten przybliżył zasadę działania YUI. Więcej informacji znajdziecie na stronie:
http://developer.yahoo.com/yui/

Zachęcam również do dyskusji do jakich frameworków webowych należy przyszłość?

Brak komentarzy: