czwartek, 18 października 2007

GWT WYSIWYG powrót do korzeni

Komu się nie zdarzyło czegoś skrobnąć w Swingu i/lub Delphi z wykorzystaniem graficznego designera, pewnie większości programistów. Owszem może kod który powstaje dzięki takiemu narzędziu nie jest najwyższych lotów, ale przynajmniej taki interfejs graficzny tworzy się po prostu szybko, nawet nie będąc ekspertem w zakresie danej biblioteki, koncentrujemy się tylko nad obsługą poszczególnych zdarzeń (np. onClick itd). No tak ale co z tego jak dzisiaj każdy (no może prawie każdy) oczekuje, że aplikacja będzie dostępna przez przeglądarkę Internetową i oczywiście aplety odpadają bo trzeba instalować JRE itd.

Pamiętam historię, którą opowiedział mi mój znajomy o firmie w której programiści kilka lat temu tworzyli aplikację w Visual Basicu, a teraz robią to w JSP. Zapytałem czy są zadowoleni, a on odpowiedział, że nie do końca, ponieważ nie potrafią zrozumieć dlaczego, coś co tworzyli przez jeden dzień zajmuje im teraz trzy dni... Ta krótka opowieść zalatuję nostalgią za korzeniami, za środowiskami designerskimi typu WYSIWYG, w których interfejs użytkownika wyklikujemy, a oprogramowujemy tylko zdarzenia. Czy aby MVC było tym na co czekali programiści z opowieści... otóż nie.

Czekali na GWT Designera narzędzie, które pozwala programować w taki sposób jakbyśmy to robili w Swingu, różnica jest tylko jedna efektem naszego klikania jest interfejs webowy.

GWT Designer to kreator GUI, który wspiera również GWT. Posiada on zarówno możliwość wizualnego tworzenia interfejsu (WYSIWYG) jak i zestaw kreatorów, które generują za nas kod Java. Żeby stworzyć sam interfejs żytkownika nie trzeba pisać nawet jednej linijki kodu, tylko oprogramować zdarzenia. Chociaż jeżeli mamy ochotę wówczas oczywiście taki kod możemy sami zedytować, po czym ponownie przełączyć się do trybu wizualizacji. Wręcz w fantastyczny sposób jest wsparta internacjonalizacja - bez kompilacji po wyborze z listy rozwijanej języka możemy kontrolować jak będzie wyglądał nasz interfejs w różnych lokalizacjach.

Korzystając z WYSWIG możemy:
  • dodawać kontrolki techniką drag&drop,
  • dodawać obsługę zdarzeń poprzez kliknięcie w kontrolkę,
  • zmieniać właściwości kontrolki poprzez użycie palety edytora właściwości,
  • zmieniać i wykonywać refactoring wygenerowanego kodu, efekty natychmiast są widoczne w edytorze wizualnym,
  • narzędzi radzi sobie również z kodem, który został napisany ręcznie, potrafi go przeanalizować i zaprezentować w wizualnym narzędziu,
  • a co najważniejsze sam GWT Designer jest niczym innym jak pluginem do Eclipse,
  • największą jego wadą jest to że nie jest darmowy.

Najszybciej możecie zapoznać się z jego możliwościami poprzez filmiki demo dostępne pod adresem: http://www.instantiations.com/gwtdesigner/demos.html

Źródło: http://www.instantiations.com/gwtdesigner/index.html

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Od dziś bezpłatny:
http://googlewebtoolkit.blogspot.com/2010/09/google-relaunches-instantiations.html